Ziemia z kosmosu na żywo, to niezapomniany widok zarezerwowany już nie tylko dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Teraz każdy może poczuć namiastkę ich wrażeń.

Poniżej wideo z transmisji oraz aktualna pozycja ISS oznaczona na mapie.

External High Definition Camera (EHDC)

Obraz na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obejmuje wnętrze, gdy załoga jest w trakcie pracy, oraz widoki Ziemi w czasie pozostałym. Przekazowi towarzyszą rozmowy między załogą a Centrum Kontroli Misji. Wideo jest dostępne tylko wtedy, gdy stacja kosmiczna jest w kontakcie z Centrum. W okresach „utraty sygnału” widać niebieski ekran.

ISS okrąża Ziemię raz na 90 minut, co około 45 minut widzimy wschód lub zachód Słońca. Podczas gdy stacja jest po nocnej stronie Ziemi, obraz z zewnętrznej kamery może być czarny. Czasami jednak obraz może nas zaskoczyć spektakularnymi widokami błyskawic lub światłami miast.

High Definition Earth Viewing – zakończony sukcesem!

Eksperyment NASA, High Definition Earth Viewing (HDEV), na pokładzie ISS rozpoczął się 30 kwietnia 2014 roku. Składał się on z kilku kamer HD, na stałe skierowanych w stronę Ziemi. Kamery zamknięto w szczelnych obudowach, wypełnionych suchym azotem, pod kontrolowanym ciśnieniem i kontrolowaną temperaturą. Sprzęt dodatkowo wystawiono na działanie promieniowania kosmicznego. Obraz nie był nagrywany na pokładzie ISS, był przekazywany na Ziemię z kosmosu na żywo w internecie w postaci sekwencji z różnych kamer (auto-cykl).

Eksperyment HDEV na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to nie tylko piękne widoki. Miał on na celu ocenę wpływu kosmicznego środowiska na sprzęt i jakość obrazu, która będzie pomocna przy opracowywaniu technologii dla przyszłych misji.

Po 5 latach i 79 dniach ogłoszono zakończeie misji. Po tym, jak 18 lipca 2019 r. HDEV przestał wysyłać jakiekolwiek dane, 22 sierpnia 2019 r. ogłoszono, że zakończył swój żywot. Misja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zakończyła pełnym sukcesem. Na żywo, Ziemia z kosmosu była śledzona przez setki milionów ludzi na całym świecie. Sama misja natomiast trwała o 2 lata dłużej niż pierwotnie zakładano.

Aktualnie na nagraniu można oglądać jedynie poprzenio zarejestrowane obrazy opatrzone napisem „Previously Recorded” (Poprzednio Nagrany).