Large Binocular Telescope – Największa lornetka świata

Największa lornetka na świecie to Large Binocular Telescope. Składa się z dwóch teleskopów złożonych w jednym budynku w Międzynarodowym Obserwatorium na górze Mount Graham w Arizonie na wysokości 3221 m n.p.m.

Large Binocular Telescope

Large Binocular Telescope czyli największa lornetka świata. Źródło: NASA

Large Binocular Telescope w tłumaczeniu na język polski to Wielki Teleskop Lornetkowy lub inaczej Wielki Teleskop Dwuobiektywowy.

LBT to aktualnie jeden z najbardziej zaawansowanych teleskopów optycznych. Posiada dwa zwierciadła monolityczne, o średnicy 8,4 m każde. Łączna powierzchnia zwierciadeł wynosi 111 m2.

Pierwsze światło wpadło do jeszcze pojedynczego teleskopu w październiku 2005 roku. Była to zaobserwowana galaktyka spiralna NGC 2770. Uruchomienie drugiego teleskopu nastąpiło w marcu 2008 roku.

Fałszywe kolory spiralnej galaktyki NGC 2770.

Fałszywe kolory spiralnej galaktyki NGC 2770. Ultrafioletowe, zielone i głębokie światło czerwone nałożone na jeden obraz ukazuje szczegółową strukturę rozłożenia gorących, umiarkowanych i chłodnych gwiazd w galaktyce. Źródło: Large Binocular Telescope Observatory

System planetarny HR8799

LBT pozwolił na wgląd w system planetarny HR8799 znajdujący się 130 lat świetlnych od Ziemi. Źródło: Large Binocular Telescope Observatory