Dlaczego morze jest słone?

Do 1979 roku nie wiedzieliśmy dlaczego morze jest słone. Jak to możliwe, że aż tyle lat trzeba było czekać na odpowiedź skąd się wziął taki, a nie inny skład chemiczny mórz i oceanów?

Poprzednio domyślano się, że to rzeki odpowiadają za to jakie są oceany, ponieważ to one zbierają z prądem wszystko co napotkają, a co na koniec trafia do morza lub oceanu. Jednak ich skład chemiczny nie odpowiada składowi wpadających do nich rzek. Były jeszcze różne inne hipotezy, ale tak naprawdę nie wiedzieliśmy dlaczego morze jest słone.

Nie znaliśmy odpowiedzi na to pytanie, aż do czasu wyruszenia ekspedycji wzdłuż Grzbietu Wschodniopacyficznego, gdzie obserwacji dokonywano specjalnym pojazdem osiągającym duże głębokości (batyskafem), nazwanym Alvin. Dzięki niemu, odkryto tam kominy hydrotermalne, z których wydobywał się czarny dym (ang. black smokers). Okazało się jednak, mimo iż na pierwszy rzut oka wszystko na to wskazywało, nie był to dym, tylko mikrokryształy minerałów.

Ekipa Boba Ballarda zaobserwowała fakt, w którym woda w oceanie wpływa pod ziemię i wypływa z niej w zmienionym składzie chemicznym. Tak jakby przehandlowała jedne pierwiastki za drugie. Zjawisko to zachodzi na całej długości grzbietów śródoceanicznych. Rozciągają się one na całej kuli ziemskiej, niczym szew na piłce baseballowej, wraz z dziesiątkami tysięcy komór wypełnionych magmą, do których wpływa woda. Cykl, w którym temu procesowi zostają poddane wszystkie zasoby wodne mórz i oceanów, trwa od 6 do 8 milionów lat.

Na grzbietach sródoceanicznych wyjaśniono zagadkę, dlaczego morze jest słone.

Grzbiety śródoceaniczne oplatają całą kulę ziemską. To tam kominy hydrotermalne zmieniają skład chemiczny wody sprawiając, że staje się ona słona.

Dlaczego woda w morzu jest słona? Właśnie dzięki takim kominom hydrotermalnym rodzaju black smoker.

Komin hydrotermalny rodzaju black smoker. To z nich wydobywają się mikrokryształy minerałów sprawiając, że woda w morzach i oceanach jest słona.

Zobacz, jak uczestnik opisanej wyprawy, znany badacz głębin morskich Bob Ballard, a także odkrywca wraku pancernika Bismarck, odpowiada na pytanie, dlaczego morze jest słone: