Czym są niebieskie plamy na Marsie?

Orbiter ESA, Mars Express wykonał zdjęcie, na którym widnieją dotąd niezauważone dziwne niebieskie plamy. Czy na marsie jest woda w postaci otwartych jezior?

Mars, region Arabia Terra - Czy na marsie jest woda?

Mars, region Arabia Terra – Czy na marsie jest woda? Źródło: ESA

Niestety, nie są to jednak zbiorniki wodne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Winą ich ujawnienia jest technika procesu przetwarzania obrazu. W rzeczywistości są to ciemne osady, dające niebieskawy odcień, zgromadzone przez planetę targaną często mocnymi wiatrami.

To, że na Marsie istniała woda stwierdzono już jakiś czas temu opierając się na zgromadzonych śladach przez różne misje marsjańskie. Niestety nie pozostawiła ona po sobie żadnych otwartych jezior, czy też nawet kałuż.

Widzimy jednak, że zarówno na Ziemi jak i na Marsie wiatr odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu i środowiska. Silne wiatry wiejące z prędkością 100km/h, potrafią spowodować ogromne burze piaskowe na Czerwonej Planecie, które mogą trwać nawet przez kilka tygodni.

Takie burze powodują erozję, stopniowe wygładzanie powierzchni planety oraz kształtowanie terenu na przestrzeni milionów lat. Dowody tych procesów można zobaczyć na takim zdjęciu jak to powyżej, przedstawiającym kratery o różnej wielkości i różnym wieku. Wszystkie one powstały podczas uderzenia w planetę w różnym okresie czasu i doświadczyły różnego stopnia erozji. Niektóre mają jeszcze wyraźnie zaznaczony kształt, a inne uległy już wygładzeniu i zaczynają zlewać się z otoczeniem na skutek erozji.