Samoświadomość nie tylko dla ludzi?

Przeprowadzone badania wykazały, że ludzie i zwierzęta, które są zdolne wyobrażać sobie swoje otoczenie, muszą posiadać, co najmniej prymitywne poczucie samego siebie. Odkrycie to sugeruje, że każde zwierzę, które potrafi symulować swoje środowisko, musi posiadać samoświadomość.

Często postrzegana, jako jedna z cech definiująca człowieczeństwo, okazuje się nie być przypisana jedynie ludzkości i jest prawdopodobnie powszechna wśród zwierząt.

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick, odkryli, jakie zdolności muszą posiadać zwierzęta, aby mieć możliwość symulacji swojego środowiska.

Badania te wykazały, że zwierzęta zdolne do symulacji swojej przyszłości, muszą być w stanie odróżnić działania wyimaginowane od faktycznych doświadczeń.

Mówi Profesor Thomas Hills, współautor badań.

Prace zostały zainspirowane badaniami z 1950 roku, nad zdolnością nawigacji szczurów po labiryncie. Zaobserwowano wtedy, że szczury w punktach, które wymagają od nich podjęcia decyzji, co robić dalej, często zastanawiały się nad swoimi przyszłymi działaniami.

Najnowsze neurobadania wykazały, że w „punktach wyboru”, u szczurów i innych kręgowców, aktywowały się obszary hipokampa, odpowiedzialne za symulację wyborów i ich potencjalnych skutków.

Profesor Hills i Profesor Butterfill stworzyli różne modele, w celu wyjaśnienia procesów odpowiedzialnych za deliberacje szczurów w „punktach wyboru”.

Tzw. Model Naiwny (ang. Naive Model), zakłada, że zwierzęta hamują działania podczas symulacji. Ten model tworzy fałszywe wspomnienia, ponieważ zwierzęta nie są w stanie odróżnić wydarzeń realnych od wyimaginowanych.

Drugi model, Model Samo-uruchamiający (ang. Self-actuating Model), był w stanie rozwiązać problem poprzez „znakowanie” (ang. tagging) realnych i wyobrażonych doświadczeń. Hills i Butterfill nazwali to znakowanie „pierwotne ja” (ang. „prima self”).

Badania te odpowiedziały na odwieczne pytanie: Czy zwierzęta mają poczucie własnego sensu? Naszym celem, było zrozumienie ostatnich dowodów, w których zwierzęta potrafią wyobrażać sobie, siebie w przyszłości. Zrozumieliśmy, że aby to robić, muszą posiadać pierwotne poczucie sensu siebie.

Mówi dalej Profesor Hills.

W związku z tym, ludzie to nie jedynie zwierzęta posiadające samoświadomość. W rzeczywistości, odpowiedź ta prowadzi nas do tego, że cokolwiek, nawet roboty, zdolne do adaptacyjnego wyobrażania siebie, muszą umieć odróżnić posiadacza wiedzy od wiedzy.

Każdy właściciel jakiegoś zwierzątka, zastanawia się co jego pupil myśli oraz czy jest świadomy samego siebie i swojego istnienia. Badania te z pewnością czynią próby odpowiedzi na te pytania, jednak to, co dokładnie doświadczają zwierzęta pozostaje nadal nieuchwytne. Te proste wybory z pewnością nie stanowią o głębokim poziomie świadomości, który doświadczamy my jako ludzie (nie to żebyśmy sami potrafili zdefiniować nas samych).

Źródło: Phys.org