Jak wyglądałoby niebo, gdyby galaktyki były jaśniejsze?

Galaktyka Andromeda jest sześć razy większa od Księżyca w pełni. Gdyby była jaśniejsza, codziennie można by ją podziwiać gołym okiem, na naszym niebie.

Księżyc i Andromeda

Galaktyka Andromeda w porównaniu z Księżycem. Byłaby widoczna gołym okiem, gdyby tylko mocniej świeciła na naszym niebie.

Księżyc w pełni, to stosunkowo duży obiekt na naszym niebie. Jego kształt oraz niektóre detale są doskonale widoczne – nawet gołym okiem. Przywołana już galaktyka Andromeda (M31), jest ciemniejsza niż Księżyc i zazwyczaj, aby ją dostrzec, wymaga teleskopu. Z góry zakładamy, że jest w takim razie mniejsza.

Nic bardziej mylnego! Gdyby oba te obiekty zestawić obok siebie, okazałoby się, że galaktyka Andromeda jest o wiele większa od Księżyca na naszym niebie. Faktycznie wyszłoby na to, że jest ona prawie sześć razy szersza. Jedynym powodem, dla którego nie dominuje na naszym nocnym niebie jest to, że jest po prostu ciemniejsza.

To samo dotyczy innych obiektów: Mgławica Oriona jest trochę większa niż Księżyc; Mgławica Laguna jest trzy razy większa; Mgławica Ameryka Północna jest cztery razy większa; nawet gromady kuliste, zazwyczaj uważane za małe obiekty, są od 1/4 do 1/2 wielkości Księżyca. Wszystkie te obiekty można by łatwo dostrzec, gdyby tylko były jaśniejsze.

Poniżej parę obiektów astronomicznych, w prawidłowej skali, które można by dostrzec gołym okiem, gdyby tylko zechciały trochę jaśniej świecić na naszym niebie:

Mgławica Ameryka Północna

Mgławica Ameryka Północna. Gdyby tylko jaśniała jak Księżyc. Źródło: NASA/takTOdziala.pl

Wielki Obłok Magellana nad Wyspą Wielkanocną

Gdyby Wielki Obłok Magellana był jasny jak Księżyc, można by go obserwować gołym okiem. Źródło: NASA/taTOdziala.pl

Mozaika diCiccoWalker

Mozaika mgławic astronomicznych w zachowanej skali oraz prawidłowym położeniu. Nad domem konstelacja Oriona. Źródło: http://apod.nasa.gov/apod/ap090411.html Autorzy: Dennis di Cicco & Sean Walker