10 najlepszych ojców królestwa zwierząt

U niektórych gatunków zwierząt, dumny ojciec odgrywa ważną rolę w wychowaniu młodych, wraz z – a czasem w zastępstwie – matki. Wielu tatusiów mogłoby zasłużyć na tytuł ojca roku. Będą chodzić głodne, aby tylko zapewnić bezpieczeństwo potomstwu. Oto 10 najlepszych ojców królestwa zwierząt.

10. Lew

Autor zdjęcia: tnssofres. Lew dobrze broni swojej rodziny, jednak jest też ogromnym śpiochem. Ale kiedy już nie śpi, dogląda potomków pod nieobecność samic i lepiej z nim nie zadzierać. Król ma 5 krotnie lepszy wzrok niż człowiek, a ofiarę słyszy z odległości 3 km. Lwy posiadają duże rodziny, w których znajduje się do 7 lwic i 20 potomków.

9. Saguinus / Tamaryna

Saguinus z młodym

Źródło: theguardian

Saguinus, a w potocznej nazwie tamaryna, to rodzaj małp, u których samiec bierze czynny udział w wychowaniu potomstwa, pełniąc rolę położnika. Nosi dzieci na plecach i dostarcza je matce kiedy przychodzi pora karmienia.

8. Belostomatidae / Wielka Wodna Pluskwa

Ten ojciec, to prawdziwy siłacz i zacięty myśliwy. Nosi swoje przyszłe dzieci na plecach przez tydzień, aż do wyklucia z jaj. I nie mówimy to o jednym, dwóch czy czterech. On bierze na barana od razu 150 jaj.

7. Łabędź niemy

Łabędź niemy z młodymi

Źródło: theguardian

Tata łabędź bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Pomaga przy budowie gniazda i mocno broni swojej rodziny. Czasami zastępuje matkę przy wysiadywaniu jaj i wspólne wychowuje potomstwo. Często też urządza przejażdżki swoim pociechom na grzbiecie.

6. Goryl górski

Goryl górski z młodym

Źródło: theguardian

Dorosłe samce goryli górskich, nazywane „srebrzystogrzbietymi”, chętnie bawią się ze swoim potomstwem i mimo swoich gabarytów potrafią obchodzić się z nim delikatnie. Kiedy jednak przychodzi do obrony rodziny, walczą na śmierć i życie.

5. Wilk

Wilk z młodym

Źródło: mnn.com

Mimo reputacji groźnego drapieżnika, wilk to monogamiczny, zaciekły obrońca swojej rodziny. Samica po porodzie nie odstępuje młodych na krok. W tym czasie tata wilk stoi na straży, poluje i dzieli się z rodziną pożywieniem. Kiedy szczeniak dorasta ojciec bawi się z nim, pełni rolę mentora i pomaga zintegrować się z watahą.

4. Nandu, strusie amerykańskie

Nandu z młodymi

Źródło: Animal Planet

Samce tych południowo amerykańskich nielotów, żyją w związkach poligamicznych, od 2 do 12 samic. Tata okazuje się jednak nie być leniem, gdyż matki pozostawiają jaja pod jego opieką. Potrafi dbać nawet o 60 jaj jednocześnie, przez 6 tygodni. Jest odpowiedzialny za budowę gniazda i wychowanie potomków przez pierwsze 6 miesięcy, bez żadnej pomocy ze strony matek.

3. Pingwin cesarski

Pingwiny cesarskie z młodym

Źródło: Ian Duffy

Po złożeniu jaja przez samicę, jej rezerwy energetycznie wyczerpują się. Musi wracać do oceanu na 2 miesiące, aby się dobrze odżywić. To sprawia, że odpowiedzialność utrzymania w cieple jaja, podczas mroźnej antarktycznej zimy, spada na ojca. Samiec, przez ten cały czas, utrzymuje jajo w fałdzie skóry brzucha. Bez jedzenia, głównie śpiąc, aby oszczędzić energię. Warunki są ciężkie, gdyż temperatura może spaść do -60 stopni Celsjusza, a wiatry wieją z prędkością do 200 km/h. Pingwin nie może się gwałtownie poruszyć, ani wystawić jajka na działanie ujemnych temperatur, gdyż wtedy pisklę zginie.

2. Amfiprion / błazenek

Błazenek z ikrą

Źródło: echeng.com

Błazenki to specyficzne ryby, których gatunek został rozsławiony przez bajkę „Gdzie jest Nemo”. O ikrę głównie dba ojciec, strzegąc jej pilnie przed zagrożeniami, czyszcząc i wachlując przez 6 do 10 dni, aż do wylęgu. Jednak w bajce nie odwzorowano do końca sposobu życia tych rybek. W rzeczywistości, w rodzinie przewodzi samica, a kiedy ginie, ojciec dla dobra podtrzymania gatunku zmienia płeć i staje się samicą.

1. Konik morski / Pławikonik

Koniki morskie w ciąży

Źródło: weheartit.com

Koniki morskie są wyjątkowe, ponieważ należą do rodziny ryb znanych z osobliwości jaką jest: facet w ciąży. Posiadają specjalną torbę do której samica składa jaja, następnie samiec zapładnia je i nosi przez okres do 45 dni, aż do pojawienia się w pełni rozwiniętych młodych. Podczas porodu, samce koników morskich, doświadczają nawet skurczy.

Źródła: theguardian, Animal Planet, Wikipedia, mnn.com